3 Ocak 2017 Salı

on

Teklifinizi verdiniz ancak müşteriniz size dönüş yapmıyor. İşte sancılı dönem başladı demektir zira sizin için önem taşıyan bir satışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini öğrenemiyorsunuz. Ve bu durum tüm çalışma planınızı da olumsuz etkiliyor.

Böyle sık karşılaşılan durumlarla ilgili klasik yaklaşımlarda e posta mesajları söyle oluyor:
“…… bey/hanım… size göndermiş olduğum….. henüz yanıt almadım. Gelişmeler nasıl oldu acaba?” Ya da “Konuyla ilgili değişiklikler var mı?” Ya da “Sanırım çok yoğunsunuz…” Ya da ”Gelecek hafta zamanınız varsa görüşebilir miyiz?”. Sonuç, tek bir tuşla silinen mesajlar.
Peki böyle durumlarda sizi sonuca götürecek yaklaşımınız nasıl olabilir?

Yardımcı Olun. Müşterinizle, kendi alanıyla ilgili işine yarayacak, işine ışık tutacak bir bilgiyi paylaşın. Bu bir sektör araştırması ya da yeni başlayan bir uygulama ya da müşterinizin rakibinin yaptığı bir hamle olabilir. Bu paylaşımınızla müşterinize işinde daha başarılı olmasına katkıda bulunacak veya çözüm aradığı bir sorunu çözmesine destek olacaksınız. Bu davranışınız müşterinizin sizi kendi safında, ona destek olmaya çalışan ilgili bir dost gibi görmesini sağlayacaktır. Böylece sizi e postayla ya da doğrudan arayarak teşekkür edecek ve teklifinizle ilgili gelişmeleri de samimiyetle paylaşacaktır.

İlgisini Çekin. Web siteniz bunun için size yardımcı olabilir. Eğer web sitenizde ürün ve hizmetlerinizle ilgili dünyadaki gelişmelere, şirketinizin geliştirdiği yeni çözümler üreten sitemlere yer veriyorsanız ve bunlar müşterinizin “ilgi” alanındaysa müşterinizi bu kaynaklara yönlendirin: “......bey/hanım…endüstriyel atık artıma sitemlerinde yeni bir teknoloji devreye giriyor. Bu konuyla yakından ilgili olduğunuzu düşünerek aşağıdaki linki sizinle paylaşmak istedim.” Katıldığınız bir toplantıda sunulan bilgilerin müşterinizin “ilgisini” çekeceğini düşünüyorsanız toplantı notlarınızı paylaşın. Teknolojik gelişmelere yer verdiğiniz bilgilendirici bir e bülteniniz varsa müşterilerinizin “ilgisini” canlı tutabilmenize büyük katkısı olacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder